Kategoriler

5 Mayıs 2018 Cumartesi

4
yorum
Koyun koyuna yatabiliriz..


Acın zamanla azalacak derlerdi. Çok kızardım içimden. "Neden azalsın ki, oğlum geri mi gelecek sanki, ya da ben  bebeğini unutacak kadar kötü bir anne miyim ki.. Azalmayacak acım, çünkü bundan sonra her zaman oğlu ölen bir anne olacağım ben. Ölen oğlum geri gelmeyeceğine göre bu asla değişmeyecek." derdim.

Her 5 Mayıs yaklaştığında yüreğimin lime lime kesildiğini hissederken; hastanedeki çaresiz bekleyişimi, ölüm haberini duyuşumu, seni toprağa gömüp eve gelişimi kafamda defalarca defalarca yaşayıp yaramın tekrar deşilip kanadığını hissederken anlıyorum ki acı azalmıyor. Sadece o acıyla yaşamaya alışıyor insan. Vücut acıya alışıyor yani.

"Acı eşiği" tabiri vardır ya, o çoook çok yükseliyor. Artık normal insanların üzüldüğü, bozulduğu şeyleri sen görmüyorsun bile. İçinde kopan fırtınayla, yanan ateşle mücadele ederken dışardaki esintileri farketmiyorsun. Hani demişler ya "yalan dünya" diye, onu anlıyorsun artık ve yalan bi dünyayla uğraşacak takatin olmuyor.

Çok anlatmayacağım ama bu 5 Mayıs'ta da aynı acılar derin yaramı dağlamakta, günlerdir acı eşigim zorlanmakta.

Bir fark var ama öncesine göre.
4 yıl bitti.
Senin ölümünün üstünden 4 yıl geçti.
Aynı mezara ikinci cenazeyi koyabilmek için gereken yasal süre geçti.
Artık ölünce senin mezarına gömülebileceğim.
4 yıl sürüyormuş ölen bedenin tamamen çürümesi, o yüzden 4 yıl geçmeden yeni cenazeyi koyamıyorlarmış aynı mezara.
Geçti.
Nasıl geçecek dediğim 4 yıl da geçti.

Vasiyetimdir, baban bilir.
Ölünce ben, Karşıyaka U10-2585'i açsınlar, senin kemiklerini toparlayıp benim başucuma, yüzümün hemen yanına koysunlar. Seni koklaya koklaya uyuyayım orda. Çürüdü gitti beden, kokusu falan kalmadı diyenler olacaktır ama ben o mis kokunu alırım yine. Allah'ın izniyle..

Sen de daha minicikken anne kucağı yerine yattığın o kara toprakta tekrardan duyarsın belki anne sıcaklığını. Gerçi şükürler olsun sen zaten Cennet'in en güzel yerindesin ama küçücük bebek bedeninin o buz gibi toprağın altında oluşu da çok canımı yakmakta.

4 yıl önce  seni toprağa verirken bir elimi koymuştum üzerine toprak atılırken, çekememiştim. Epeyce bi toprak altında kalmıştı ve o ıslak toprak elimi kapladıkça buz kesilmişti elim. Sonraki dönemde mezar taşın yapılana kadar da her ziyaretimde toprağına sokardım elimi. Hep hatırlarım o soğukluğu elimde ve o yüzden yanar içim seni orda düşündükçe. Allah'ım affetsin beni..

4 yıl geçti .
Artık ben ölünce bu dünyada doyamadığım kokuna doya doya, anne-oğul koyun koyuna yatabiliriz.

4 yorum :

 1. Kiymetli Kardesim,
  Hz ibrahim atese atildiginda ates ona gul bahcesi olmustu.oglunuzda Allahin izniyle topragin sicacik bagrinda dinlenmektedir..Allahu teala merhamet edenlerin en merhametlisidir ve bizde de onun merhametinden bir nebze vardir..Biz idrak edemesek bile bizim icin en iyisini Allahu teala bilir..Hepimiz aslinda Allahu tealanin bir parcasiyiz..oglunuzda Allahu tealanin bir parcasi..ve bir sureligine size emanet edilmis..ve tabiri caizse bir sure sonra -gercek annesine -Allahu tealanin sefkatli kollarina geri alinmis..asil gercek sahibi,kendisinin bir parcasi oldugu Allahu tealaya..imtihanlarimiz bizi Allaha baglayan altin zincirlerdir ve Allahu teala sizi oglunuzla kendisine kordugum etmis..oglunuz sizin Allahla baginiz ve sizin tahmin bile edemeyeceginiz bir kiymeti var..
  Kardesim,Allahu tealayi bulan neyi kaybetmistir ve Allahi kaybeden neyi bulmustur..
  simdi sira sizde..Tum hucrelerinizle oglunuzun bagi vesilesiyle yuzunuyuzu Allaha donup,gonlunuzu,herbir hucrenizi yanginlardan gul bahcesine cevirmeye calismakta..
  kendinizi tamamen Allaha birakin..goreceksiniz o icinizde nasil gulbahceleri yesertiyor..
  Allah kuluna en merhametlidir..
  surcu lisan ettiysem affola..
  Allaha emanet olun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun sizden, tüylerim diken diken oldu yorumunuzu okurken. Şükürler olsun ki Allah'a ve kadere imanın tam. Ama oğluma olan özleminden ve ölümün keskinliğinden böyle diplere düştüğüm oluyor, Allah'ım affetsin.
   Ölen oğlum vasıtasıyla Allah'a direk bir bağım oluşunu tabir etmeniz çok etkiledi beni. Ne mutlu bana diyebildim. Bu dünyada imtihanım çok ağır, mükafatını alabilmeyi nasip etsin Allah, insallah..

   Sil
 2. Fuzuliden;
  Leyla ve Kays (Mecnun'un asıl adı) ilkokul yıllarında birbirlerine aşık olmuşlardır. Kısa zamanda her yere yayılan bu aşkı duyan annesi Leyla'yı okuldan alır ve Kays'la görüşmesini yasaklar. Ayrılık ıstırabıyla mahvolan Kays, halk arasında Mecnun diye anılmaya başlar. Bu sevda yüzünden çöllere düşen Mecnun'a birçok kişi Leyla'yı unutmasını söyler; ancak onun için kainat artık Leyla'dan ibarettir ve hiçbir şekilde bu aşktan vazgeçmez. Hatta babası onu bu dertten kurtulmak üzere Allah'a yakarması için Kabe'ye götürür; ama o tam tersine derdinin artması için dua eder. Hem Leyla'nın hem Mecnun'un halleri gittikçe perişan bir hâl almaktadır. Başkasıyla nikahlandırılan Leyla, kocasından kendisini uzak tutmak için bir hikaye kurar ve bir süre sonra adam ölür. Bu sırada Mecnun çöldedir ve aşkın bin bir tülü cefasıyla yoğrulmaktadır, dünyayla bütün bağlantısı kesilir ve sadece ruhuyla yaşar hale gelir. Leyla'nın vücudu da dahil olmak üzere bütün maddi varlıklarla ilişkisi bitmiştir. Birgün Leyla çölde onu bulur ama Mecnun onu tanımaz ve "Leyla benim içimdedir, sen kimsin?" der. Onun eriştiği mertebeyi anlayan Leyla gider ve bir süre sonra vefat eder. Onun ardından da Mecnun hayata veda eder, böylece ruhları hakiki kavuşmayı yaşar.
  Yanmak var..
  yanmak var..
  bazilari yanar kül olur,
  bazilari yanar kul olur..
  belki de hakiki kul olmak icin once kül olmak gerekir..
  kiymetli kardesim,
  mecnun olmussunuz leyla der durursunuz..
  umulur ki,gercek leylanizi bulursunuz..
  Allahi bulan,neyi kaybeder..
  Allahi kaybeden neyi bulur..
  surcu lisan ettiysem affedin..
  Allaha emanet olun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl güzel nasıl düşündürücü hi yorum daha. Sağolun desteğinize, yol gösterişinize. Allah'ım razı olsun sizden.
   Allah demeseydim dayanamazdım inanın, Allah'a sığınıp O'na bıraktım kendimi. Beni benden daha iyi bilen Allah, derdimin dermanını da bilir diyerek. O yüzden içim rahat. O neylerse güzel eyler..

   Sil